Martin Tenk

( nar. 1972 v Ostravě ) sportovní střelec v disciplíně libovolná pistole a vzduchová pistole. V těchto  disciplínách úspěšně  reprezentoval ČR přes 20 let. Začínal jako čtrnáctiletý na střelnici v Ostravě – Vítkovicích. Již na střední škole byl ve středisku vrcholového sportu, později na vojně v Dukle Plzeň. Po vojně přešel do SSK Rapid Plzeň, kterého je členem dodnes. Zůstal však věrný Ostravě a nadále bydlí v její blízkosti. V současnosti se střelbě věnuje jako profesionální trenér a má na starost mladé nadějné střelce Moravskoslezského kraje.

Prvních větších mezinárodních úspěchů začal dosahovat již jako junior v letech 1991 a 1992 kdy byl juniorský mistr Evropy jako jednotlivec, dvakrát vicemistr Evropy opět za jednotlivce a mistr  i vicemistr Evropy v družstvech. Od roku 1994 se stal na dlouhé roky suverénem v pistolových disciplínách.

V roce 1999 se stal již seniorským mistrem Evropy, v roce 2001 získal na ME dvakrát 3. místo. Na mistrovství světa ve finském Lahti získal stříbrnou medaili.

Ve světových pohárech do roku 2005 získal 6 x 1. místo, 5 x 2. místo a 5. x 3. místo.  Ve finále světových pohárů  se umístil 1 x druhý, 2 x třetí a v roce 2004 byl Vítězem finále světového poháru.  V roce 2003 byl vyhlášen mezinárodní sportovní střeleckou federací ISSF nejlepším střelcem světa.

Do podvědomí  veřejnosti se však dostal  až účastí na OH a to už v roce 1996 v americké Atlantě, kde se jako mladý, nadějný střelec dostal  z pátého místa do finále z libovolné pistole. Nakonec však po finále obsadil sedmé místo.

Na dalších OH v australském Sydney již jako zkušený střelec bojoval o medailové příčky. To se mu také podařilo. Do finále z libovolné pistole vstupoval ze třetí příčky, útočil na druhé místo, avšak poslední  ranou 8,3 bodů naději na lepší umístění ztratil. Avšak po nekonečných vteřinách čekání na konečný výsledek, kdy se mu vidina medaile vzdalovala, zjistil, že bronzovou medaili uhájil.

Na OH 2004 v řeckých Aténách odjížděl po velkých úspěších ve světových pohárech jako favorit na medaili. Tu bohužel nezískal, ale i tak nebylo 9. místo v libovolné pistoli, což bylo jeden bod a jedno místo za postupem, špatným umístěním.

Posledních OH se zúčastnil v roce 2008 v čínském Pekingu. Tady již měl zdravotní problémy s ramenem. Tomu odpovídalo i umístění a to 36. místo v libovolné pistoli.

Za svou dlouhou sportovní kariéru se Martin stal držitelem českých rekordů a to jak v libovolné pistoli 579 bodů, tak i ve vzduchové pistoli 589 bodů.

Jako mistr  ČR stál  za svou kariéru na nejvyšším stupni devatenáctkrát.